Spotkanie 1. - Jedwabny Szlak

ODK „TAKLAMAKAN” - o nazwie » Festiwal Kultury Chińskiej » Spotkanie 1. - Jedwabny Szlak

Motywem przewodnim naszego mikro festiwalu jest wpływ cywilizacji chińskiej na kulturę Europy i Bliskiego Wschodu (z punktu widzenia chińczyka cały ten obszar, to po prostu Zachód) i wice wersa, dlatego zaczynamy od drogi łączącej historię, religię, kulturę i myśli obu tych regionów, czyli od prezentacji "Jedwabnego Szlaku".

 

 
 
Chociaż szlak handlowy łączący Europę i Bliski Wschód z Chinami był wykorzystywany już od III wieku p.n.e., jednak nazwa “Jedwabny Szlak” została po raz pierwszy użyta dopiero w 1877 r. przez barona Ferdinanda von Richthofena, niemieckiego podróżnika i geografa.

 

Droga o długości ponad 12 tys. km zaczynała się w dawnej stolicy Chin Xi'an i prowadziła do Konstantynopola, i dalej do Europy. Szlak miał liczne warianty i rozgałęzienia, a dwa z nich obejmowały “naszą” pustynię Takla Makan od południa i od północy.
Po odkryciu drogi morskiej do Chin trakt lądowy mocno stracił na znaczeniu, ale - zwłaszcza na terenie Chin - do dzisiaj funkcjonuje jako ważny szlak handlowy i atrakcja turystyczna. Nie jestem jednak sinologiem, więc nie będę się tutaj wymądrzał na temat historii i znaczenia szlaku, i tylko chcę serdecznie zaprosić do poświęcenia ok. 100 minut na obejrzenie dwóch ciekawych filmów prezentujących chińską część Jedwabnego Szlaku.

 

Pierwszy z nich, “Chiny, Jedwabny Szlak” opisuje drogę od Xi’an do miasta Kashgar, leżącego przy granicy z Tadżykistanem i Kirgistanem (fragment tej drogi biegnie północnym skrajem pustyni Takla Makan). Z filmu dowiecie się między innymi jak wygląda buddyjska pielgrzymka i co to są młynki modlitewne, do czego może służyć dmuchana świńska skóra, co się robi na głównych placach chińskich miast, czego PKP mogłoby się nauczyć od chińskich kolei, gdzie znajduje się najbogatsza na świecie kolekcja malunków naskalnych, do czego mogą służyć suszone jaszczurki i węże, i wiele innych ciekawych rzeczy...

 "CHINY. JEDWABNY SZLAK - Odkrywaj świat, przewodniki" (czas: 56’)

 

Drugi film, “Zagubieni w Chinach - Jedwabny Szlak”, autorstwa braci Hutchens, opisuje głównie Kashgar i jego okolice, zwane “chińskim dzikim zachodem”. Jest to rejon zamieszkały przez Ujgurów (Kashgar to nazwa ujgurska, chińska nazwa to Kashi) i wiele innych nacji. Jeff i Peter Hutchensowie pokazują zwyczaje, kulturę i religię Ujgurów (są muzułmanami), wybierają się także do Kirgizji oraz do miasta Hoten, leżącego na południowym skraju pustyni Takla Makan, która - nawiasem mówiąc - jest bohaterem ostatnich kilkunastu minut filmu.

 

Warto jeszcze dodać, że w ostatnich latach Chińczycy przedstawili pomysł utworzenia nowego Jedwabnego Szlaku, który ma prowadzić do Polski i dalej do kolejnych krajów Europy, ale to już temat na inną bajkę.

 

Facebook